Przemoc ekonomiczna to nie żarty, choć w wielu środowiskach wciąż jest wyśmiewana. Wiele osób nie rozumie, jak to jest nie móc samodzielnie się utrzymać albo być terroryzowanym za pomocą nie swoich pieniędzy. Kiedy w twoim związku pojawiają się sygnały, że możesz być kolejną ofiarą przemocy ekonomicznej, musisz koniecznie zacząć działać, bo w przeciwnym razie zostaniesz uwięziona ze swoim oprawcą.
On nie pozwala Ci iść do pracy
Bardzo często na młodych żonach jest wywierana presja. Nie możesz iść do pracy, bo musisz myśleć o dzieciach. Kiedy dzieci się pojawiają, twój partner nie pozwala Ci iść do pracy, bo ktoś musi się nimi zająć. Kiedy dzieci są już samodzielne, dalej Ci nie wolno, bo ktoś musi się niemi zająć, jak wrócą ze szkoły. A kiedy idą na swoje, dalej siedzisz w domu, bo kto będzie gotował, prasował i sprzątał? Kiedy twój partner wyraźnie daje Ci do zrozumienia, że nie życzy sobie, żebyś w jakikolwiek sposób zdobywała swoje własne pieniądze, to możesz być pewna, że nie jest to normalna i zdrowa relacja oparta na szacunku.
Stawia Ci miesięczne limity wydatków
Jeśli jesteś zależna finansowo od swojego partnera, powinnaś oczekiwać, że dostaniesz dokładnie tyle pieniędzy, ile potrzebujesz, o ile on jest Ci realnie w stanie je zapewnić. Zdarza się jednak, że on zarabia naprawdę dużo, kupuje sobie drogie zabawki i otacza się bogatymi ludźmi, ale Tobie zawsze ustawia miesięczne limity, które obejmują często nie tylko twoje, ale także dzieci potrzeby. Co ważne, to nie Ty określasz, ile co miesiąc wydajesz, to on sam szacuje, ile powinny kosztować zakupy żywieniowe czy jakie wydatki niesie za sobą opieka nad dziećmi. A jeśli zwracasz uwagę na to, że to za mało, to oczekuje od Ciebie, że sama coś z tym zrobisz.
Żąda wglądu do twojego konta
Twoje konto bankowe to twoja prywatna sprawa. Jeśli twój partner chce mieć w nie wgląd, to coś jest nie tak. Po pierwsze nikogo nie powinno obchodzić, ile masz pieniędzy i na co je wydajesz, dopóki nie robisz sobie za ich pomocą krzywdy. Po drugie, takie zachowanie ze strony naszego partnera świadczy o silnej potrzebie kontroli, która jest fundamentem przemocy ekonomicznej. Nasz partner chce mieć pewność, że nie mamy własnych pieniędzy oraz że nie wydajemy ich na nic podejrzanego, bo w ten sposób mogłybyśmy zyskać niezależność, a tym samym móc oderwać się od niego i zacząć żyć własnym życiem.